mesoPRP.jpg

Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. En sık saç dökülme sebeplerinin başında genetik dökülme gelmektedir. Genetik dökülmeye ‘Androgenetik Alopesi’ adını da vermekteyiz. Andro genetik saç dökülmesi erkeklerde önden ya da tepe bölgesinden başlar ve dökülmenin şiddetine göre dökülme alanı da genişler. Kadınlarda ise bu tip dökülme genel olarak tepe bölgesinde seyrelmeler ve saç tellerinde incelmeler şeklinde kendini gösterir. Genetik sebeplerin dışında saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar daha çok çevresel sebeplerdir ki; stres, mevsimsel değişiklikler, vitamin eksiklikleri, kullanılan bazı ilaçlar, beslenme düzensizlikleri bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Androgenetik saç dökülmesinde dökülmenin şiddetine göre bazı evreler bulunmaktadır. Hafif başlangıç evresindeki saç dökülmesi evre 1 olarak kabul edilirken, tam kelliğe yaklaşan dökülmenin evresi evre 6 olarak kabul edilir. Evre ne olursa olsun, dökülmenin olduğu alanlarda kıl kökü hasarı varsa ve medikal tedaviler ile herhangi başarı şansımız kalmadıysa; en doğru tedavi yöntemi saç ekimidir. Saç ekimi saç dökülmesinin evresine göre tek seans ya da birkaç seans yapılabilir. Ekim sonrası kıl köklerini kuvvetlendirmek çok önemlidir. Bu amaçla ekimden hemen sonrasında 1 seans destek PRP yapılır. PRP kişinin kendi kanının alınması, santrifüj işlemi ile plazma kısmının ayrıştırılması ve bu plazma kısmındaki trombositlerdeki büyüme faktörlerinin kıl köklerini güçlendirmesini sağlayan tedavi yöntemidir. Ekim sonrası birkaç gün sonra, saç yıkama işlemi yapılır. Bu işlem sonrasında yapılacak 1 seans MesoPRP, yeni ekilen köklerin tutunmasını maksimum düzeye çıkaracaktır. MesoPRP çok özel bir tedavi protokolüdür. Özel olmasının nedeni, tedavi formülünün her hastada farklı olmasıdır.

Tedavi başlangıcında, hastanın kıl kökleri dermatolog tarafından muayene edilir. Muayenede kıl kökleri dermoskopik olarak değerlendirilir. Dermoskopik değerlendirmede; kıl kökleri ve saçlı deri 100 kat kadar büyütülerek değerlendirme yapılır. Köklerin tutunma güçlerine ve saçlı derinin kıl köklerini tutma kapasitesine göre, kişiye özel destek tedavi solüsyonu hazırlanır. Bu tedavi solüsyonu hastanın kendisinden alınan kandaki plazma ile kişiye özel oranlarda kombine edilerek güçlendirilir. Güçlendirilmiş solüsyon gereken bölgelere enjekte edilir. MesoPRP ile desteklenen kıl köklerinin; tutunma oranları, kıl köklerinin tutunduğu derinin kan dolaşımı ve yeni kıl köklerinin kalitesi artış gösterir. Bu sayede yapılan saç ekiminin başarı oranı büyük oranda artar.

MesoPRP’nin avantajları:

– Tamamen uzman doktor tarafından yapılan bir tedavi yöntemi olması,

– Ekim sonrası kıl köklerinin birkaç gün dinlendirilmesinden sonra yapılıyor olması,

– Ekim sonrası birkaç gün sonrası, kıl köklerinin detaylı dermoskopik muayenesi sonrası, ihtiyaca göre düzenleniyor olması,

– Formülün tamamen kişiye özel olarak hazırlanıyor olması,

– PRP yoluyla, kök hücre tedavi desteğinin yapılıyor olması,

– Saç ekimi başarısını büyük oranda arttırıyor olmasıdır.


© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.