Saç Dökülmesi ve Tedavisi

sac_dokulmesi_tedavisi.jpg

Saç dökülmesinin sebepleri incelendiğinde en çok karşılaşılan sebepler;  hormonal dengesizlik, tiroid bozukluğu, dengesiz beslenme, çeşitli ilaçların kullanımı ve anemi (kansızlık) ‘tır.

Literatürde Saç dökülmesine sebep olan 100’e yakın hastalık vardır. Bu hastalıklara baktığımızda en sık görülenler; Erkek Tipi (MPH), kadın tipi (FPH) ve telogen effluvium tipidir.

Erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik Alopesi)

Bilinen en yaygın saç dökülmesi tipidir. Sadece erkeklerde değil kadınlarda da sık sık görülür. Sebepleri araştırıldığında 2 temel faktör karşımıza çıkar:

  1. Genetik Faktör: Ailedeki birinci veya ikinci derece akrabalarda benzer dökülmeler görülebilir.
  2. Hormonal Faktör:  Hormonlardan kaynaklanan dökülmelerin asıl nedeni erkeklik hormonu olan testosteronu dihidrotestosterona (DHT) dönüştüren 5-Alfa Redüktaz enzimi olduğu düşünülmektedir. Dihidrotestosteron (DHT), etkisini saç kökleri üzerinde bulunan androjen reseptörlerine bağlanarak göstermektedir. Dihidrotestosteron ( DHT) saç köklerinin yaşam döngülerinin kısalmasının sebeplerindendir. Bu dönüşümler tekrarlandıkça saç biraz daha zayıflar. Zayıflayan saçlarda süreç tamamlandıkça incelme ve dökülmeler gerçekleşir.

İnsanlarda saç gelişimi doğumdan önce genetik olarak belirlenmektedir. Dökülmenin sebebi, saç köklerinin DHT’ye karşı gösterdiği aşırı duyarlılıktır. DHT’nin Testosterona oranı ne kadar fazla olursa saç dökülme süreci bununla birlikte hızlanır.

Yukarıda bahsettiğimiz konulardan anlaşılacağı üzere kişinin saç dökülmesi DHT düzeyine bağlı olup erkeklik hormonunun miktarının önemi yoktur.

Saç dökülme süreci saçların incelmesi ile başlar. Daha sonra saçların rengi açılır. Eskisine göre daha fazla seyrekleşir. Ve son aşamada ise saç kökü tamamen yok olur.

Genetik faktörde belirttiğimiz gibi babanın saçının olmaması çocuğunda da saç dökülmesi olacağı anlamına gelmez. Saç kaybı anne ve babadan gelen genlerin tesadüfi birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Ense kısmımızda iki kulak arasında kalan bölgedeki saçlara “kalıcı saçlar” denir. Kalıcı saçların kökleri DHT’ye karşı genetik bir duyarlılığı bulunmamaktadır.  Bu sebepten bu bölgede saçlarda ömür boyu dökülme olmaz.


© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.