Ameliyatsız Kol Sarkma Tedavileri

Kol sarkması kozmetik olarak rahatsız edici bir görüntüye sebep olmaktadır. Genetik olarak kadınların bağ dokusu ve kas yapısı erkeklere göre daha zayıftır. Bu sebepten dolayı kadınlarda kol sarkmasına daha çok rastlamaktayız. Ayrıca genetik yatkınlık, yaşlanmanın etkisi, yer çekiminin etkisi, fazla kilo alıp verme, hamilelik sonrası, hiç spor yapılmaması gibi faktörler de kol sarkmalarına neden olmaktadır. Kol sarkması sebebi ile güven eksikliği ve askılı kıyafetlerden kaçınma olur. Günümüzde kol sarkması şikayetine yönelik birçok ameliyatsız tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Öncelikle; ileri düzey sarkması olan, çok fazla yağ dokusu olan kişilerde yapılabilecek en iyi tedavi; tabii ki ameliyattır. Ameliyatsız çözümler ise, hafif dereceli sarkması olan kişilerde etkili olur.

Kol sarkmasında eğer ki sebep fazla yağlanmaya bağlı bir sarkma ise, bu durumda öncelikle yağları azaltıcı mezoterapi yapılıp beraberinde şok dalga tedavisi yapılabilir. Bu kombinasyon ile yağlar azaltılırken; bağ dokusu sıkılaştırılır ve sarkma belirgin bir biçimde azalır. Bu tedavi protokolünde haftada iki kez hastanın kliniğe gelmesi gerekir. Haftada bir mezoterapi yapılırken; haftada iki kere de şok dalga tedavisi yapılır. Bu durumda:

Kolda ‘Yağlanma + Sarkma’ : Mezoterapi + Şok Dalga Tedavisi

Eğer kişide yağlanma yok ancak bağ dokusundaki gevşemeye bağlı sarkma varsa bu durumda tedavimizi değiştirmemiz gerekir. Gevşemenin düzeyi bu grupta önemlidir. Özellikle genetik ve yaşlanmaya bağlı hafif gevşemesi olan zayıf kişilerdeki seçenek: kollajen enjeksiyonu ve şok dalga tedavisidir. Bu tedavide de hastamızın kliniğe haftada iki kere gelmesi gerekir. Haftada bir kollajen enjeksiyonu yapılırken, haftada iki kere şok dalga tedavisi yapılır.

 

Kolda ‘Hafif sarkma’ : Kollajen Enjeksiyonu + Şok Dalga Tedavisi

Eğer kişide yağlanma yok ve bağ dokusunda ileri düzey gevşeme varsa bu durumda APTOS ip tedavisini yapmamız gerekir. Bu grupta özellikle yaşa bağlı gevşemeler ve fazla kilo alıp vermeye bağlı gevşemeler vardır. APTOS İp tedavisi ile bağ dokusu tıpkı bir kafes gibi sarılarak toparlanır ve yeni kollajen sentezi uyarılır. Bu tedavide hastanın kliniğimize sadece bir kere gelmesi yeterli olur çünkü APTOS ip tedavisi sadece tek seans yapılan bir tedavidir.

 

Kolda ‘Orta düzeyde sarkma’ : APTOS İp Tedavisi

Kol Sarkmasında Mezoterapi

Kol sarkma tedavisinde mezoterapiyi yağ dokusunda artış varsa uygulamaktayız. Mezoterapi ürünü olarak sıklıkla yağ eritici özelliği olan deoksikolik asit, karnitin, fosfoditilkolin, kafein gibi içerikler seçilir. Uygulama bağ dokusundan biraz daha derin olan yağ dokusuna yapılır. Beraberinde bağ dokusunu sıkılaştırıcı ürünler de bağ dokusuna enjekte edilir. Bu tedavi ince uçlu iğneler ile 2 cm de bir yapılır. Tedavinin içeriğindeki maddelere alerji olup olmadığı sorulur. Bu tedavinin allerji dışında herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece uygulamaya bağlı hafif ödem ve morluk olabilir. Tedaviden sonraki ilk iki saat suyla temas edilmemesi yeterlidir. Bunun dışında kişiler sosyal hayatlarına kaldıkları yerden devam ederler. Tedavi haftada bir seans olmak üzere toplam 4 seans uygulanır.

 

Kol Sarkmasında Kollajen Enjeksiyonu

Kol sarkma tedavisinde kollajen enjeksiyonu bağ dokusunu sıkılaştırmak amacıyla yapılır. Bu tedavi sonrasında sarkmaya neden olan bağ dokusu yenilenir ve çok daha sıkı bir kol görüntüsü oluşur. Kollajen enjeksiyonu ince uçlu iğneler ile 2 cm de bir enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Kollajen enjeksiyonunun herhangi bir allerji riski yoktur. Tedavi sonrasında sadece enjeksiyona bağlı morarma, ödem ve kızarıklık olabilir. Uygulama haftada 1, toplam 4 seans olarak yapılır. Uygulama sonrasındaki ilk 2 saat suya temas olmamalıdır. Bunun dışında kişi tedavi sonrasında sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

 

Kol Sarkmasında Şok Dalga Tedavisi

Şok dalga tedavisi basınç ve ses dalgaları yoluyla etkili olan bir sistemdir. Kol sarkma tedavisinde bağ dokusunu sıkılaştırmak amacıyla yapılır. Bağ dokusu sıkılaşırken yağ hücrelerinin de daha düzenli yerleşmesini sağlar. Şok dalga tedavisi uygulaması yaklaşık olarak 40 dakika sürer. Uygulama sırasında kişi herhangi bir ağrı hissetmez. Uygulamanın bir yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulama haftada iki kere yapılır. Uygulama ile aynı gün ağır spor yapılması istenmez. Bunun dışında kişi sosyal hayatına kaldığı yerden devam eder. Şok dalga tedavisinin etkili olabilmesi için en az 6 seans yapılması gerekir.

 

Kol Sarkmasında APTOS İp Tedavisi

Kol sarkmasında APTOS İp tedavisi ameliyattan önce yapılabilecek en etkili tedavi basamağıdır. Bu tedavi özellikle gevşemesi orta ila ileri düzey olan, yağlanması çok olmayan kişiler için uygundur. İp tedavisi ile amaçlanan, sarkan bağ dokusuna destek olmak, yeni bağ doku sentezini uyarmak ve tüm bu etkilerin uzun süre devamını sağlamaktır. APTOS ipleri eriyebilen polilaktik asit ve polikaprolakton maddelerinden oluşmuştur. Bu maddeler bağ dokusunda zaman içerisinde eridiklerinden kalıcı hiçbir yan etkiye neden olmazlar. Uygulama lokal anestezi altında klinik şartlarında yapılır. Uygulama öncesinde iplerin yerleştireleceği bölgeler çizim yapılarak planlanır. Sonrasında hastanın uygulama yapılacak kol bölgesine ince uçlu iğneler ile lokal anestezi yapılır. Bu aşamadan sonra ipler bağ dokusuna özel bir teknik ile yerleştirilir. Uygulama sonrasında morarma, ödem ve kızarıklık olabilir. Bunların dışında herhangi bir yan etki beklenmez. APTOS iplerinin bir diğer özelliği de, erirlerken kollajen stimülasyonu yapmalarıdır. Yani aynı zamanda mezoterapi yaparak yeni bağ doku sentezini sağlarlar. Bu sayede ip tedavisi ile kişinin kendi bağ dokusu sağlamlaşır ve yeni bağ doku sentezi olur. APTOS İp tedavisi sadece 1 seans yapılır . Etkisi en az 2 yıl devam eder. Uygulama sonrasında 10 gün boyunca kişinin ani hareketler ve ağır sporlardan kaçınması istenir. Bu koşulların dışında herhangi bir hareket kısıtlılığı olmaz. Kişi sosyal hayatına kaldığı yerden devam eder. APTOS İp uygulaması kolay olması, klinik şartlarında yapılabiliyor olması, çok etkili olması ve kalıcılık süresinin uzun olmasından dolayı ; kol sarkması tedavisinde altın standart bir tedavidir.

Uygun hastaya uygun tedavi şekli seçildiğinde; gerektiğinde kombinasyon tedavileri yapıldığında kol sarkma şikayeti tedavi edilebilir. Bunun için önemli olan; doğru hasta için doğru tedavinin belirlenebilmesidir.


© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.