APTOS İpleri ile Kol Sarkma Tedavisi

kol_sarkma_01.jpg

Kol sarkması özellikle kadınların birçoğunu rahatsız eden bir şikayettir. Özellikle spor yapmayan kişilerde, spor yapsa da yaşın ilerlemesi sebebi ile veya fazla kilo alıp veren kişilerde sıklıkla rastladığımız bir durumdur. Bu durumdan çok rahatsız olan ve ameliyat istemeyen kişilerde uygulanabilecek tedavilerin başında ip ile toparlama tedavisi gelmektedir.

Kolun özellikle iç tarafındaki bağ dokusu zaman içerisinde yer çekiminin etkisi, yaşlanma süreci ve fazla kilo alıp verme sürecinde gevşer. Bu gevşeme sonucunda bağ dokusu çatı görevini tam anlamıyla yapamaz ve sarkık bir görüntü ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda radyofrekanslı tedaviler, çeşitli enjeksiyon tedavileri yapılabilir. Erken evre sarkmalarda bağ dokusu bu tedavile ile toparlansa da; ileri evre sarkmalarda bu tedaviler de yeterli olmaz. İşte bu durumda ameliyattan önceki son seçenek; APTOS İp tedavisidir.

Kol sarkma tedavisinde; latince ‘Anti-ptosis’ açılımı olan ve Türkçe karşılığı ‘aşağı düşmelere karşı’ olan APTOS iplerini kullanmaktayım. Bu ipler PLLA yani polilaktik asit ve PCL yani polikaprolakton denilen doku altında eriyebilen maddelerden yapılmıştır. Bu maddelerin en önemli özelliği eriyebilir olmalarıdır. Bu sayede vücutta hiçbir kalıcı yan etkiye neden olmazlar.

İpin amacı, bağ dokusunda yeni ve sağlam kollajen sentezi yapmak ve tıpkı bir kafes gibi sarkan bağ dokusunu çevreleyip sıkılaştırmaktır. APTOS iplerinin üzerinde değişen açılarda çıkıntılar vardır. İpler bağ dokusuna uygulandıklarında, bu çıkıntılar sayesinde dokuya tutunarak sıkılaştırma işlemini gerçekleştirirler. İpler dokuda tutunarak durdukları andan itibaren, çevrelerinde yeni ve sağlam kollajen ve bağ dokusu sentezi oluşur. Zaman içerisinde ipler erirken, yeni oluşmuş kişinin doğal bağ dokusu sayesinde sarkan bölge toparlanmış olur. Ayrıca APTOS iplerinin bir diğer özelliği de, mezoterapi etkisi göstermeleridir. İpler erirken kollajen sentez uyarısı yapan sinyaller verirler; bu sayede dokudaki sıkılık ve parlaklık daha da artar. Yani ip uygulaması sonrası doku hem sıkılaşır, hem de canlanır.

Uygulama sırasında öncelikle çizim yapılır. Özellikle koldaki sarkma düzeyine göre her bir kola uygulanacak iplerin yönleri ve miktarı düzenlenir. Çizim sonrasında lokal anestezi yapılır. Lokal anestezi ince uçlu iğneler ile yapılır. Anestezi yapıldıktan sonra uygulama süresince hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Bu açıdan konforlu ve rahat bir uygulamadır. Sonrasında ipler bağ dokusuna yerleştirilir. APTOS iplerinin kola uygulanması ortalama 1 saat sürer.

Uygulama sonrasında ortalama 10 gün kişinin kolunu kullandığı ağır hareket ve sporlardan uzak kalması istenir. Ayrıca işlemden sonraki 24 saat içinde banyo yapılmaması istenir. Bu koşulların dışında kişi sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

İşlemin herhangi bir yan etkisi yoktur. Olabilecekler; morarma, ödem, kızarıklık, birkaç gün süren hafif ağrı olarak sınıflanabilir.

İp uygulamasından hemen sonra toparlanma görülmesine rağmen, iplerin dokuya uyum sağlayıp kesin etkinin ortaya çıkması ortalama 1 ayı bulur. Bu uygulamanın kalıcılık süresi ise ortalama 2 yıldır.

Kol sarkması şikayeti olan; ameliyat düşünmeyen ve sarkma düzeyi uygun olan kişilerde APTOS İp uygulaması gerçekten çok başarılı bir tedavi yöntemidir. Yöntemin kolay olması, herhangi bir yan etkisinin olmaması ve kalıcılık süresinin uzun olması bu tedavinin en önemli avantajlarıdır. Ayrıca bu tedaviye alternatif olan tedavilere göre çok daha iyi sonuçlara sahiptir. Kol sarkması şikayeti olan ve bundan çok rahatsız olan kişilerin bu tedaviyi listelerine almalarını tavsiye ederim…


© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.