Çatlak Tedavisi

catlak_tedavisi.jpg

Çatlak Tedavisi

Cilt çatlakları çoğu durumda meydana gelebilen kusurlardan biridir. Genellikle doğum sonrasında kadınların göbek kısımlarında ortaya çıkan çatlaklar hem estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturması nedeniyle hem de kişiyi psikolojik olarak etkilemesi nedeniyle sıklıkla çözümü aranan sorunlardan biridir. Çatlak tedavisinde birçok seçenek mevcuttur. Ancak öncelikle çatlakların nasıl ortaya çıktığını anlamak gerekir.

Çatlaklar cilt altında bulunan, aynı zamanda cildin esnekliğini sağlayan elastin ve kollajen adı verilen protein liflerin deforme olmasıyla ortaya çıkar. Kollajen aynı zamanda cildin genç görünmesini de sağlamaktadır. Kollajen ve elastin liflerindeki yırtılmalarla beraber cildin en üst dokusundaki çatlak oluşumları meydana gelmektedir. Çatlaklar genellikle cilt tonundan daha açıktır ve genellikle beyaz renktedir.

Çatlak oluşumu açısından risk altında olan kişiler genellikle liflerin yırtılmasına neden olan durumları yaşayan kişilerdir. Gebelik, hızlı kilo alıp verme, vücut gelişimi sporuyla uğraşmak ve hormon tedavisi gibi durumlara cilt çatlaklarının oluşma riski yüksektir. Cilt çatlakları genellikle karın, göğüs, kollar ve bacak bölgelerinde görülmektedir.

Çatlak Tedavisi Seçenekleri

Cilt çatlaklarının en etkili tedavi yöntemi lazer uygulamalarıdır. Cilt çatlakları için üretilen kremler veya başka tedavi seçenekleri kısa sürelidir ya da yararsızdır. Lazer tedavileri farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır;

Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel lazer karbondioksit fraksiyonel lazer olarak da bilinmektedir ve cildi yenileyerek çatlakların iyileşmesini sağlamaktadır. Fraksiyonel lazerde yapılan işlem ciltte hasar oluşturarak cildin doğal yenilenme sürecini başlatmaktır. Böylelikle cilt kendini onaracak ve çatlak görünümü de kaybolacaktır.

Lazer Genesis

Lazer genesis uygulamasında erken ve geç dönem cilt çatlaklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Erken dönem cilt çatlaklarının tedavisinde çatlakların renginin açılması söz konusuyken, geç dönemde ise cilt uyarılmakta ve doğal yenilenme süreci başlamaktadır.

 

 


© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.