Saç Dökülme Tedavileri

sac_dokulmesi_tedavileri.jpg

SAÇIM NEDEN DÖKÜLÜYOR?

İlk ve en önemli soru bu olmalı… Saç dökülmesinin tedavisini yapabilmemiz için öncelikle neden döküldüğünü bilmemiz gerekir. Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bunlardan en önemlisi ise genetik faktörlerdir. Bir kişi genetik olarak saç dökülmesine yatkın ise, özellikle önceden alınacak önlem tedavileri ile mevcut saçların dökülmesi önlenebilir; artık önlenemeyecek derecede dökülme varsa ise daha ileri düzey tedavilere geçilebilir. Genetik dökülme erkeklerdeki en sık dökülme sebebidir. Kadınların büyük kısmında da genetik sebepler vardır ancak kadınlarda vitamin ve mineral eksikliği ve hormonal nedenler de sebepler arasında büyük bir alanı kapsar. Genetik dökülme hem erkeklerde hem de kadınlarda ‘Androgenetik Alopesi ‘ (AGA) olarak adlandırılır . Eğer saç dökülmesinin sebebi AGA ise, izlenecek tedavi adımları da buna göre seçilir.

AGA çeşitli dereceleri vardır. Erken evre olan Evre 1-2-3’de, dökülme tedavisi medikal tedaviler, mezoterapi ve PRP ile yapılabilir. Ancak Evre 4-5-6 gibi ileri evrelere gelindiğinde, tamamen kapalı olan bölgelerin tedavisi ancak saç ekimi ile yapılabilir. Tüm bu tedavi aşamalarının hangisinin ne zaman yapılacağının kararını ise, ancak biz uzman doktorlar verebiliriz.

MEDİKAL TEDAVİLER

Bu tedavilerin başında, şampuan, sprey, köpük ve tablet tedavileri gelir. Şampuan ve özellikle sprey tedavileri bu aşamadaki dökülmelerin neredeyse vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle minoksidil, prokapil maddelerini içeren spreyler çok etkilidir. Sprey kullanımı sıklıkla düzenli olarak her akşam; bazen sabah-akşam ve en az 3 ay olacak şekilde önerilir. İleri düzey ve aktif dökülmelerde tedaviye mutlaka vitamin ve mineral içeren takviye tabletler de eklenir. Özel durumlarda köpük tedavileri de önerilebilir.

MEZOTERAPİ

Mezoterapi, çeşitli vitamin ve mineral içerikli solüsyonların saçlı deriye ortalama 1-2 cm aralıklarla enjeksiyonuna verilen tedavinin ismidir. Bu tedavide kullanılacak solüsyonlar, kişinin saç dökülmesinin düzeyine, tipine ve oranına göre belirlenir. Tedavi ürünü seçildikten sonra dökülmenin hızına göre 1, 2 ya da 3 haftada bir olmak üzere en az 4 seans tedavi uygulanır. Gerekirse seans sayısı daha da arttırılır. Bu tedavinin başarısını arttırmak için sıklıkla destek medikal ürünler de kullanılır.

PRP

PRP tedavisi aslında bir çeşit kök hücre tedavisidir. Özellikle hızlı ve ileri düzey dökülmelerde, kökler henüz kapanmamışsa yapılacak olan PRP tedavisi ile saç dökülmesi durdurulabilir. Ayrıca mevcut güçsüz saçlar güçlenir ve kalınlaşır. Bu sayede çok daha yoğun bir görüntü ortaya çıkar. PRP tedavisinde, kişiden özel tüplere bir miktar kan alınır. Daha sonra bu kan santrifüj edilerek plazma kısmı ayrıştırılır. Plazma kısmı büyüme faktörlerinden zengindir. Bu büyüme faktörleri saçlı deriye enjekte edildiğinde, mevcut kök hücreler uyarılarak saçların güçlenmesini sağlar. PRP tedavisi, saçlı deriye 1-2 cm aralıklarla enjeksiyon şeklinde uygulanır. Bu tedavide saç dökülmesinin düzeyine göre 1-2-3 haftada bir en az 4 seans şeklinde uygulanır. Ayrıca saç ekimi yapılan hastalara ayda bir güçlendirme tedavisi olarak da uygulanır.

MEZOPRP

Mezoprp, mezoterapi ile PRP tedavilerinin kombine edilerek yapılmış halidir. Bu tedavide önemli olan, doktor tarafından uygun oranlarda karışım yapılmasıdır. Bu tedavi özellikle ileri düzey dökülmesi olan kişilerde ve saç ekimi sonrasında tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

 

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Kök hücre tedavisinde, saçlı deriden saç köklerini içeren bir parça alınır. Bu parça özel kök hücre üretim laboratuvarına yollanır. Ayrıca hastadan bir miktar kan alınır. Parça hastanın kanını içeren kültürlerde çoğaltılarak yeni kök hücreler üretilir. Elde edilen bu kök hücreler hastaya enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Bu tedavi 3 ila 4 hafta arayla toplam üç seans yapılır. Ancak hasta isterse, kök hücreler yıllarca laboratuvar ortamında bekletilebilir. Bu sayede hastanın yıllar sonra ihtiyacı halinde tekrar kök hücre tedavisine devam edilebilir.

SAÇ EKİMİ

Saç ekimi tedavisi, artık saç kökleri tamamen kapanmış ve hiç saç çıkmayan bölgelere yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi ile genetik olarak saçların en güçlü olduğu ense bölgesinden saçlar toplanarak, boşalmış olan bölgelere ekilir. Bu tedavi için en uygun adaylar, 35 yaşın üstünde, genetik dökülmesi olan, ensesinde yeterli yoğunlukta saçı olan ve saçsız alanları yoğun olan kişilerdir. Saç ekimi lokal anestezi ile yapılır. Bir saç ekimi seansı ortalama 5 ila 6 seans sürmektedir. Eğer saçsız alanlar çok geniş ise, bu kişilerde ortalama 8 ay sonrasında ikinci seans saç ekimi yapılır. Saçsız alanlar daha küçük ise, tek seans saç ekimi yeterli olmaktadır. Saç ekimi sonrasında ekilen alanlar üçüncü aydan itibaren yoğunlaşmaya başlar ve ortalama 1 yıl sonra saçlar tama yakın çıkar. Bu tedavide önemli olan doğru hasta seçimi ve doktor kontrolünde yapılıyor olmasıdır.


© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.