Saç Dökülmesinde Kök Hücre Tedavisi

kok_hucre_tedavisi.jpg

Saç dökülmesi toplumun büyük bir kısmının rahatsız olduğu bir şikayettir. Saç dökülmesi erkeklerde kelliğe kadar giden düzeyde olurken, kadınlarda da saçlarda ileri düzey seyreklik yapabilmektedir. Saç dökülmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu sebepler kadınlarda ve erkeklerde değişkenlik gösterebilmektedir.

Erkeklerde en sık olarak ‘Androgenetik Alopesi (AGA)’ dediğimiz saç dökülme tipi gözlenmektedir. AGA, hormonal ve genetik etkiler nedeni ile erkeklerde gözlenen dökülme tipidir. Bu dökülme sıklıkla ön bölgeden ve bazen tepe bölgesinden başlayarak gitgide ön ve tepe bölgede saçlarda seyrelmeler şeklinde devam eder. En ileri evrede de saçların tamamen kaybı gözlenebilir.

Kadınlarda da AGA görülmektedir. Bu tip dökülmesi olan kadınların da ön ve tepe bölgelerinde saçlarda seyrelme gözlenir. AGA genç yaşlarda hormonal ve genetik sebeplerle başlayabilir. AGA’nın dışında kadınlardaki en sık dökülme sebepleri; stres, mevsimsel değişiklikler, polikistik over sendromu, hipotiroidi ve bazı ilaç kullanımları olarak sayılabilir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda birçok saç dökülme tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedaviler arasında medikal tedaviler, mezoterapi, PRP, MezoPRP, Kök hücre tedavisi ve saç ekimi sayılabilir.

Kök hücre tedavisi bu seçenekler arasında saç ekiminden önce yapılabilecek en önemli tedavi yöntemidir. Kök hücre tedavisinin bazı avantajları bulunmaktadır. Özellikle genetik saç dökülmesine yatkın olan kişilerde, dökülmenin erken evrelerinde alınacak saç kökleri, ilerleyen yaşlarda dökülme şiddetlendiğinde de kullanılabilir. Bu nedenle kök hücre tedavisi özellikle genetik dökülmesi olan kişilerdeki en önemli tedavi basamaklarından biridir.

Saç kök hücre tedavisi, tüm nedenlerden oluşan saç dökülmelerine uygulanabilir. Ancak en iyi sonuç gördüğümüz grup; genetik saç dökülmesi olan kişilerdir.

Mevsimsel, strese bağlı olan dökülmelerde tedavi seçenekleri medikal tedaviler, mezoterapi PRP ve mezoPRP olarak belirlenebilir.

Polikistik over sendromu, hipotiroidisi olan kişilerdeki tedavi seçenekleri; öncelikle mevcut endokrin hastalığının tedavisi ve sonrasında medikal tedaviler, mezoterapi, PRP ve mezoPRP olarak belirlenir.

İleri düzeyde dökülmesi olmuş ve kökleri tamamen kapanmış olan kişilerdeki tedavi seçeneği; saç ekimi olmalıdır.

Genetik sebeplerle dökülmesi olan, AGA’sı olan, erken evrede tedaviye başlamak gereken kişilerdeki dökülmelerdeki temel tedavi ise; kök hücre tedavisidir.

Saç kök hücre tedavisinde, kişinin en sağlam olan saç köklerinin yerleşmiş olduğu iki kulak arasındaki saçlı bölgeden, 3-4 mm çaplı saç kök örneği alınır. Ayrıca kişiden bir miktar da kan alınır. Bu kan ve saç kökü; doku mühendislerinin çalıştığı özel bir laboratuvara gönderilir. Kişinin saç kökünün genetiği, kendi kanında hazırlanan özel ortamda çoğaltılır. Çoğaltılan örnek ortalama 1 ay sonunda uygulamaya hazır hale gelir. Kişiye ayda bir toplam 3 seans olmak üzere kök hücre uygulaması yapılır. Uygulama, ince uçlu iğneler ile 1 cm aralıklarla enjeksiyon yöntemi ile yapılır. Kişinin o gün saçlarını yıkamaması istenir. Bunun dışında uygulama sonrasında kişi sosyal hayatına kaldığı yerden devam eder.

Kök hücre tedavisinde, tüm örnekler kişinin kendisinde alındığından; bu tedavinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kök hücre tedavisinin en önemli avantajı; alınan köklerin yıllar boyunca laboratuvarda saklanabiliyor olmasıdır. Bu sayede dökülmesi genetik olan kişilerde, genç ve sağlam kökler, yıllar sonrasında güçsüzleşmeye devam eden saçlı deriye uygulanabilir. Bu tedavi sayesinde belki de ileri düzey dökülmesi olabilecek kişilerin dökülme evresi ilerlemeden durdurulabilir. Kök hücre tedavisinin diğer tedavilere olan en önemli üstünlüğü budur.

Kök hücre tedavisinde sonuç 3 seansın sonunda alınmaya başlar. Güçsüzleşen saçlar güçlenir, aktif ancak kapalı olan köklerden yeni saç çıkışı olur ve incelmiş olan saçlar kalınlaşarak çok daha dolgun bir görüntü ortaya çıkar. Ancak kök hücre tedavisi tamamen kelleşmiş bölgelerde etkili olamaz. Bu durumda saç ekiminden başka uygulanabilecek bir tedavi yöntemi yoktur.

Özetle; ister erkek olsun, ister kadın; genetik saç dökülmesi olan kişilerde, AGA’sı erken evrede olan kişilerde, daha dökülmenin başlangıç evresinde alınacak kök hücreler sayesinde; ilerleyen yaşlardaki şiddetli dökülmelerin önüne geçilebilir ve mevcut dökülme tedavi edilebilir. Bu özelliği sayesinde saç kök hücre tedavisi eşsiz bir tedavi yöntemidir.

 

 


© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.