Sıvı Kollajen tedavisi nedir?

sivi_kollajen_tedavisi.jpg

Sıvı Kollajen tedavisi nedir?

Sıvı kollajen tedavisi, cildimizin gerek zaman içerisinde gerekse güneşin ve diğer çevresel faktörlerin etkisiyle kaybetmiş olduğu kollajenin takviye edilmesine verilen isimdir. Temelde bu tedavi cildin ‘bio-yenilenme’ tedavisidir.

 

Sıvı kollajen tedavisi nasıl etkili olur?

Sıvı kollajen tedavisi, dermisteki bağ dokusunu arttırır. Bu bölgede eskimiş olan kollajen liflerin yenilenmesini sağlar. Ayrıca yeni kollajen sentezine yardımcı olur. Bu sayede deri yaşlanma bulgularını azaltarak ve deri elastikiyetini arttırarak etkili olur.

 

Sıvı kollajen tedavisi hangi durumlarda yapılır?

Kollajen lifleri derimizin bağ dokusunu içeren dermis tabakasında bulunur. Bu alanda elastin lifler ile beraber cildin daha pürüzsüz, gergin ve canlı görünmesini sağlarlar. 25 yaşından sonra herkes, kollajen liflerinin en değerli kısımlarından yılda ortalama %1 oranında kayıp yaşar. Yani aslında 25 yaşından itibaren cildimiz gerginliğini kaybetmeye başlar. İşte gerginliğini kaybederek gittikçe gevşemiş ciltlerde, cildin pürüzlü bir görüntüye sahip olduğu durumlarda, ciltte çok ince kırışıklıkların olduğu durumlarda sıvı kollajen enjeksiyonu yapılır.

 

Hangi yaş gruplarında etkili olur?

Özellikle 35 yaşından sonra kollajen tedavisi etkili olur. Bu tedavinin üst yaş grubu yoktur. Çünkü 25 yaşından sonra belli oranlarda kollajen kaybı yaşarız ve bu kaybı kimileri çok daha hızlı yaşarken, kimileri daha yavaş yaşar. Bu nedenle bazı kişilere daha genç göründüklerini söyleriz. Bu durumda ince kırışıklıkları yoğun, elastikiyet kaybı yaşayan ve mat bir cilde sahip olan ortalama 35 yaş üstü her yaşa bu uygulama yapılabilir. Ayrıca ameliyat ya da bir yaralanma sonucu oluşan çökük yara izlerinde de kollajen enjeksiyonu yapılabilir.

 

Uygulama nasıl yapılır?

Uygulama ince uçlu iğnelere sahip olan enjektörlerle yapılır. Kişinin uygulama yapılacak olan bölgesine önce lokal anestezi etkili krem sürülerek bekletilir. Sonrasında ince iğne uçlu enjektörlerle yaklaşık 2 cm aralıklarla uygulama yapılır. Uygulama sonrası hafif bir masaj yapılarak kollajenin bağ dokusuna yerleşmesine yardımcı olunur.

 

 

Hangi bölgelere uygulama yapılır?

Sıvı kollajen uygulaması yüz, boyun, dekolte, eller, gevşek deriye sahip olan göbek ve Bacak ile vücudun herhangi bir yerine yerleşmiş atrofik yara izlerine uygulanabilir

 

Toplam kaç seans uygulama yapılır?

Sıvı kollajen enjeksiyonu 2 haftada bir toplam 4 seans olarak uygulanır. Bu tedaviden fayda gören kişilerde idame tedavisi olarak tedaviye 2 ayda bir olmak üzere toplam 4 seans olarak devam edilebilir. Ya da idame tedavisi olarak 6 ayda bir 4 seans uygulama yapılabilir.

 

Uygulama kimlere yapılamaz?

Hamilelere, süt verenlere, otoimmün hastalığı olanlara, kontrolsüz diabeti olanlara, kanser hastalarına ve uygulama yapılacak olan bölgede aktif yarası olan kişilere uygulama yapılamaz.

 

Yan etkisi var mıdır?

Sıvı kollajen tedavisinin enjeksiyona bağlı olan geçici kızarıklık ve ödem gibi etkilerinin dışında hiçbir yan etkisi yoktur. Bu tedavi alerjik reaksiyona neden olmaz.

 

Her mevsim yapılabilir mi?

Bu tedavi yaz da dahil olmak üzere her mevsim yapılabilir. Bu tedavide kollajen enjeksiyon yoluyla dermise verildiğinden, güneşli mevsimlerde yapılmasında bir sakınca yoktur.

 

Etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Sıvı kollajen dermise enjekte edildikten 24 ila 48 saat sonra yeni kollajen sentezi başlar. 72 saat sonra bu sentez hızlanır. Yani tedavinin etkisi 3 gün içinde ortaya çıkmaya başlar.

 

Hangi durumlarda hyaluronik asit; hangi durumlarda sıvı kollajen uygulaması yapılmalıdır?

Hyaluronik asit, cildimizin nemlenmesini sağlayan temel yapı taşıdır. Hyaluronik asit ayrıca kollajen sentezine de destek olur. Hyaluronik asit enjeksiyonu; nemsiz kalmış, hafif çökmeleri olan, cildinin parlaklığını kaybetmiş kişilerde tercih edilir.

Sıvı kollajen tedavisi ise daha çok elastikiyet kaybı olan, pürüzlü bir deriye sahip ve ince kırışıklıkları olan kişilerde tercih edilir.


© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.© Copyright 2007 – 2019 | Dermatolog Dr. İ.Öykü Çelen | Tüm Hakları Saklıdır.